FESTIVAL TECHNICKÝCH PROJEKTŮ
Přidal/a admin dne March 06 2011 00:58:06

ZŠ Krouna - Společnost Amavet i v letošním školním roce organizuje ve spolupráci s Pardubickým krajem soutěž pro žáky základních a středních škol s cílem podpořit jejich zájem o vědu a techniku. Tato soutěž se nazývá Festival vědecko-technických projektů a naše škola se jej již velmi úspěšně zúčastnila před 2 roky (více zde) - naši žáci se tehdy umístili mezi nejlepšími a vyhráli zájezd do Francie. Nyní se soutěže účastníme opět a to s projektem zaměřeným na zkoumání pevnosti papírových lepených desek v závislosti na jejich vnitřní struktuře.

 

Více v článku Jitky Urbanové ml.:

 

Do Festivalu vědecko-technických prací jsme se zapojily čtyři žákyně VII. A VIII. třídy – Jitka Urbanová, Hana Pešková, Daniela Nováková a Michaela Sklenářová. Náš projekt se nazývá: Zkoumání pevnosti lepených papírových materiálů v závislosti na jejich vnitřní struktuře.

 

O našem projektu: Cílem našeho projektu bylo zjistit, který typ lepené papírové dektury z hlediska její vnitřní struktury je finančně nejméně náročný a přitom unese co největší zatížení a obstojí i ve zkoušce průrazu. Tento projekt jsme vytvářely za účelem zjištění, které z dektur by bylo nejvýhodnější použít na výrobu krabic, v závislosti na finanční stránce a na tom, jak obstály v našich zátěžových a průrazových testech.

 

S tímto projektem jsme začaly zhruba v polovině října roku 2010. Nejdříve jsme vytvořily různé papírové dektury a na jejich základě jsme zkoumaly jejich váhu, průhyb při různém zatížení, jejich odolnost při průrazu a finanční náročnost. Naše hypotézy se nepotvrdily, jelikož  během výroby papírových materiálů jsme předpokládaly, že dektury  náročnější  na výrobu, obstojí v našich zkouškách odolnosti lépe. Ale právě tato hypotéza se nám nepotvrdila, protože materiály náročné na výrobu moc nevydržely, ale naopak materiály nenáročné na výrobu obstály lépe (např. dektura, v níž byly jednoduché papírové válce, vydržela opravdu hodně - unesla až 4 kg).

 

Tento projekt pro nás byl zajímavý z důvodů výsledků našeho testování a našich nepotvrzených hypotéz.

 

Na okresní kolo soutěže jsme jeli 17. 2. 2011 a odehrálo se v Pardubicích v kulturním domě Dukla. Soutěž začala v 9:30 hod. Nejprve byla představena porota, která byla následně vyslána mezi projekty, aby je mohla řádně ohodnotit. Ve 12:00 hod. byl pro všechny přichystán oběd. V 15:00 hod. bylo vyhlášeno, kdo postupuje z kola okresního do krajského. My jsme postoupily a to nám udělalo obzvlášť velikou radost, protože na tomto projektu jsme pracovaly skutečně dlouho.

 

Krajské kolo se bude konat ve dvou dnech (17.–18.3.2011) a prvních dvanáct nejlepších projektů vyhraje týdenní poznávací zájezd do Francie. Okresní kolo bylo pro nás dost vyčerpávající, ale nyní jsme si už oddechly a všechny se těšíme na krajské kolo soutěže.

 

Urbanová Jitka ml.

 

Doplním ještě, že okresního kola se zúčastnilo 71 projektů a postoupilo jich 42. No a v krajském kole našemu týmu držím samozřejmě palce.

 

 

Neméně potěšující skutečností přitom je, že mezi porotci soutěže je i bývalá žákyně naší školy Mgr. Vendula Homolková, kterou si my učitelé ze školy pamatujeme jako skromnou, ale neskutečně pracovitou žákyni, která se přes nepřízeň osudu dokázala svojí vůlí, snahou a pílí už na základní škole vypracovat na jedničkářku a přestože tomu někteří nevěřili, dokončila i vysokoškolské magisterské studium. Je tak důkazem toho, že má-li žák snahu a zájem (a to je bohužel to, co příliš mnoha našim žákům chybí), může dosáhnout vynikajících výsledků.

 

Mgr. Kyncl Josef, ředitel školy