DŮLEŽITÉ ZMĚNY V PŘIJÍMACÍM ŘÍZENÍ NA STŘEDNÍ ŠKOLY
Přidal/a admin dne October 09 2010 18:04:19

ZŠ Krouna - Informace o zásadních změnách v průběhu přijímacího řízení.

 

Na poradě ředitelů školy Pardubického kraje byly dne 6.10.2010 základní školy informovány o následujícím: Rada Pardubického kraje jako zřizovatel naprosté většiny středních škol v kraji rozhodla v minulých dnech o zásadních změnách v průběhu přijímacího řízení na všechny typy středních škol v Pk kraji. Obdobné změny navíc již schválily nebo v brzké době schválí i sousední kraje. Změny se dotknou již přijímacího řízení v letošním školním roce a spočívají zejména v následujících krocích:

 

Na všechny střední školy (tj. na gymnázia, na střední odborné školy i na střední odborná učiliště) budou uchazeči povinně skládat písemné přijímací zkoušky.

 

Přijímací zkoušky budou buď zcela jednotné nebo ve 2 úrovních obtížnosti (pro SOŠ + gymnázia a pro SOU) a sestavené firmou, která vzejde z výběrového řízení.

 

Z výsledků v těchto přijímacích zkouškách a pravděpodobně částečně i z výsledků dosavadního studia žáka na ZŠ bude stanovena procentuální úspěšnost žáka v přijímacím řízení.

 

Pro jednotlivé typy škol bude jednotně stanovena minimální hranice procentuální úspěšnosti v přijímacím řízení nutná pro přijetí na příslušný typ školy; tj. může se stát, že i když škola nebo příslušný obor nebudou naplněny, uchazeč nebude přijat, protože v přij. řízení nezískal potřebný počet bodů.

 

Praktické dopady tohoto rozhodnutí:

 

Písemné přijímací zkoušky budou muset skládat všichni.

 

Úspěšnost v nich (doplňujícím údajem budou dosavadní výsledky žáka na ZŠ, aby se eliminovalo riziko momentální indispozice žáka se samými jedničkami) bude rozhodovat o tom, zda uchazeč bude moci být na příslušnou střední školu přijat.

 

Splnění minimální hranice úspěšnosti nebude ještě automaticky znamenat přijetí – v případě vyššího počtu zájemců o studium bude sestaveno pořadí a budou přijati ti nejlepší.

 

Nesplnění minimální hranice úspěšnosti však bude automaticky znamenat nepřijetí, a to i tehdy, když příslušná škola nebo obor nebudou naplněny.

 

Ze strany žáků, a to i těch slabších, tedy bude nutná jak snaha o co nejlepší výsledky ve studiu na ZŠ tak i intenzívní příprava na přijímací zkoušky, neboť by se mohlo stát, že žák, který v přij. řízení zcela selže (tj. má velmi slabý prospěch na ZŠ a selže i v písemných přijímacích zkouškách), nebude přijat nikam, přestože střední školy budou poloprázdné (a skončí tak pravděpodobně na ÚP se všemi z toho plynoucími důsledky – např. bez podpory, atd.).

 

Cílem tohoto opatření je zvrátit současný nepříznivý stav, kdy zejména průměrní a podprůměrní žáci nemají žádnou motivaci se učit, neboť míst na středních školách je více než uchazečů o studium na nich, a velmi výrazně tak klesá úroveň vzdělávání.

 

Ostatní zásady přijímacího řízení zůstávají i nadále v platnosti, např. možnost až 3 přihlášek na SŠ, viz. informace z minulých let:

 

http://www.zskrouna.cz/readarticle.php?article_id=222

 

nebo

 

http://www.zskrouna.cz/readarticle.php?article_id=156

 

Mgr. Kyncl Josef, ředitel školy