Hlinsko - Rok se sešel s rokem a my stojíme na prahu již 54. ročníku Výtvarného Hlinecka. Připomeňme si, že v loňském roce městské galerie hostila výstavu jedné z nejvýraznějších osobností počátků českého moderního umění, Antonína Slavíčka.
54. Výtvarné Hlinecko
Vojtěch Hynais (1854 – 1925)
22. 6. – 8. 9. 2013
vernisáž: 21. 6. v 17 hodin
otevřeno: úterý – neděle 9 – 12, 13 – 17 hodin
Městské muzeum a galerie Hlinsko ve spolupráci s Národní galerií v Praze připravilo výstavu významného českého malíře a autora současné opony Národního divadla, Vojtěcha Hynaise.
Autorkou a kurátorkou výstavy je jako v letech předešlých Šárka Leubnerová, ředitelka Sbírky umění Národní galerie v Praze.
Expozice představí Hynaisova plátna v samostatných tematických oddílech od návrhů pro Národní divadlo v Praze a Dvorní divadlo ve Vídni, přes podobizny významných osobností či rodinné portréty, motivy řecké mytologie až po nečetné krajinomalby. Příjemným překvapením pro návštěvníky bude rozměrné plátno – objev výstavy. Obraz, zapůjčený díky laskavosti soukromého sběratele.
Narodil se 14. prosince 1854 ve Vídni v rodině krejčího, velkého vlastence, který děti neposílal do německých škol, ale učil je doma sám česky.
Hynais studoval umění ve Vídni, Benátkách a Paříži, kde udržoval přátelské kontakty a Antonínem Chittussim a Václavem Brožíkem. Maloval portréty, mj. vytvořil sérii portrétů rodiny Daubků při pobytu na jejich zámku v Litni.
Hynais patřil do generace Národního divadla. Po jeho požáru roku 1881 byl vyznán, aby pro ně vytvořil novou hlavní oponu, jež nahradila oponu Františka Ženíška. Návrh vypracoval v Paříži. Modelem k postavě Génia slávy mu stála jeho přítelkyně francouzská malířka Suzanne Valadon. Pro Národní divadlo také vytvořil soubor obrazů Apoteóza zemí Koruny české.
V roce 1893 mu byla nabídnuta profesura na pražské Akademii výtvarných umění, kterou s nadšením přijal. Hynais byl poctěn členstvím v České akademii věd a umění a jmenován důstojníkem francouzské Čestné legie. Zemřel 22. srpna 1925 v Praze. Je pohřben na vyšehradském Slavíně.
Lektorské oddělení Sbírky umění 19. století Národní galerie v Praze připravuje k výstavě samoobslužné pracovní listy pro širokou veřejnost, které seznámí návštěvníky s osobností malíře a jeho díly.
Výstava se koná za podpory Pardubického kraje a pod záštitou hejtmana Pardubického kraje Martina Netolického a starostky města Hlinska Magdy Křivanové.
Vašková Jana, Městské muzeum a galerie Hlinsko